Jan Paweł II- budowniczy mostów

                          Warsztaty w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie- refleksje....

Jan Paweł II – budowniczy mostów

Zanim zaczniesz czytać artykuł, pomyśl o czym on jest. Czy zastanawiałeś się czasem, kim tak naprawdę jest papież? Kto był pierwszym papieżem? Dlaczego akurat w Rzymie znajduje się siedziba głowy kościoła katolickiego? Są to sprawy, o których każdy katolik powinien mieć przynajmniej znikome pojęcie, dlatego zapraszam cię do dalszej części artykułu.

Pierwszy Papież

Papież jest następcą św. Piotra i głową Kościoła katolickiego,. Św. Piotr (a właściwie Szymon, bowiem imię Piotr nadał mu Jezus) był pierwszym papieżem powołanym przez samego Pana. Był najbliższy Chrystusowi wśród jego apostołów. Po zmartwychwstaniu Jezusa, podjął kluczową dla chrześcijan decyzję o przyjmowaniu do naszej wspólnoty ludzi spoza kręgu wyznawców Judaizmu. Był biskupem Antiochii, a potem Rzymu. To właśnie w Rzymie około roku 64 został zamordowany śmiercią męczeńską i ukrzyżowany. Jak głosi podanie, poprosił, żeby ukrzyżowano go głową w dół, ponieważ nie czuł się godnym umierać jak jego mistrz. Pochowano go na wzgórzach watykańskich. Na jego cześć i według słów samego Pana, powstało tam pierwsze państwo kościelne, zwane od wzgórz Watykanem.

"Na to Jezus mu rzekł: Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą."

Papież Polak

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był przeciętnym chłopcem z rodziny mieszczańskiej, z wyjątkowo wielkim zamiłowaniem do aktorstwa i sportu. W gimnazjum należał do szkolnej grupy teatralnej, a w późniejszych latach założył z kolegami teatr rapsodyczny, oprócz tego bardzo dobrze grał w piłkę nożną i jeździł na nartach, oraz uwielbiał podróżować. Jego celem było ukończenie filologii polskiej, jednak pewne zdarzenia w jego życiu sprawiły, że z biegiem lat zmienił zdanie na temat swojej przyszłości. Po przedwczesnej śmierci matki przybliżył się bardzo do Maryi – matki Chrystusa. Z biegiem lat coraz bardziej odkrywał swoje prawdziwe powołanie i jeszcze przed II wojną światową rozpoczął studia seminaryjne. W 1946 roku został wyświęcony na księdza w Krakowie.

Do 1978 roku, kiedy został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II, pełnił po kolei funkcję księdza, biskupa, kardynała w przeróżnych parafiach i diecezjach na terenie małopolski. Potem, już jako głowa kościoła katolickiego, mógł bardziej rozwinąć swoje zamiłowanie do podróży, bowiem jeździł do różnych krajów na całym świecie. - Na terenie samych Włoch odbył około 100 podróż. Do najważniejszych z nich należy najkrótsza podróż do Synagogi w Rzymie na znak zniesienia winy Żydów za śmierć Jezusa Chrystusa. Jan Paweł II nie tyle chrystianizował, lecz prowadził dialog religijny i z wyznawcami innych religii, przy czym zachowywał wielki szacunek do nich i ich poglądów. Wbrew pozorom, akceptacja drugiego człowieka, który różni się od nas po prawie każdym względem, jest trudnym zadaniem. Papież był znakomitym mówcą. a jego kazania porywały tłumy. Jako pierwszy papież docenił audycje radiowe i telewizyjne, z których często korzystał. 13 maja 1981 roku Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca Alego Agcę. Zamachowiec miał za zadanie zabić papieża, lecz dzięki szczęściu jedynie go zranił. Po wyjściu ze szpitala papież poprosił o spotkanie z Agcą, aby mu przebaczyć i pojednać się z nim. Niestety, nigdy już  nie odzyskał pełni zdrowia, przez co musiał zrezygnować z aktywnego życia. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku w 9666 dniu pontyfikatu. Jego pontyfikat trwał najdłużej zaraz po św. Piotrze i bł. Piusie IX.

Jan Paweł II nazywany był budowniczym mostów, ponieważ łączył ludzi i pomimo różnic religijnych potrafił zjednać sobie każdego. Jest wzorem i przykładem dla wszystkich, którzy chcą żyć zgodnie z Bogiem i ze swoim sumieniem.

Alicja Stachura kl. 2e